• Katka

Výlety s dětmi, které budou bavit i vás


Letní prázdniny už pomalu končí a pokud přemýšlíte, kam ještě vyrazit na jeden z posledních celodenních rodinných výletů, mám pro vás tři tipy na místa, kam se sami rádi vracíme a pořád nás baví. Dvě z nich se nachází ve Středočeském kraji, který je dobře dostupný snad ze všech koutů republiky a jedno ve východních Čechách.


Mirakulum

Mirakulum najdete ve středočeských Milovicích a jak sám název napovídá, je to něco opravdu "zázračného". Park Mirakulum má přes léto otevřeno od 10 do 18 hodin, přitom nabízí tolik možností a atrakcí, že by v něm člověk dokázal strávit i tři dny nonstop.

Celý zábavní areál je umístěn na 10 hektarech plochy a využitý je opravdu každý kout. Vše do sebe ale krásně zapadá jak po funkční stránce, tak i po té estetické. Najdete tu zónu pro nejmenší děti s originálními prolézačkami, houpačkami, hradem, do kterého se vejde pohodlně i dospělý, a který slouží nejen ke všemožnému prolézání, ale i ke hraní a celkové zábavě. Dětský hrad v sobě totiž ukrývá malé místnůstky, které jsou vybavené jako krámek, kuchyňka nebo třeba škola s tabulí (na tu mohou děti samozřejmě kreslit křídami) a lavicemi. V dětské zóně nechybí ani obrovské pískoviště, které je z velké části zastíněné, pozemní trampolína a vodní cestičky, kde mohou děti zastavovat a pouštět vodu pomocí malých splavů.

Zajímavá je i lesní část, která se rozkládá na největší ploše areálu. Ta nabízí nekonečné cestičky a lávky v korunách stromů, jejichž zdolání zabere jak dost energie, tak i času, ale originálnější zábavu stěží jinde najdete. Lávky se protínají navzájem a často vedou do různých dřevěných domků a věží, odkud se můžete sklouznout třeba i do podzemí. Tam se určitě vyplatí mít s sebou baterku a dost odvahy :)

Když vás přemůže únava, můžete se osvěžit ve vodní části areálu, kde jsou pro děti i dospělé vybudované vodní chodníčky, cestičky i vodopády. Nezapomeňte tedy na plavky, opalovací krém a ručník. K odpočinku slouží i četné zóny ve stínu, které nabízí buď látková lehátka pod stromy nebo dřevěné posezení, kde si můžete sníst svačinu donesenou z domova (je to povoleno) nebo vyzkoušet občerstvení z jednoho z místních stánků - nabízí se klasická restaurace s výběrem hotovek a smažených jídel, pizzerie, rybárna, cukrárna i kavárny.

Zajímavou nabídkou je i pronájem jednoho ze soukromých grilovacích míst, kdy si donesete vlastní jídlo na gril, ale dostanete k němu dostatek briket, slunečník a grilovací náčiní.

V areálu dále najdete mini zoo, stodolu s dílničkami, lanový park, lestní stezku s přírodními hudebními nástroji, obří houpačky, amfiteátr s pravidelným programem a také hlavní hrad, na který jsme ještě nenašli odvahu :) Věže hradu jsou totiž mmj. propojené i nadzemními průlezy - ty si představte jako drátěné roury umístěné několik metrů nad zemí, takže to není nic pro padavky se strachem z výšek, jako jsem já.

Proč vás to bude bavit: Park Mirakulum je opravdu obdivuhodné místo, kde smekám před kreativitou jeho tvůrců. Na své si přijdou malí i velcí a ani při opakované návštěvě se vám Mirakulum neomrzí. Určitě nemá smysl chtít během jedné návštěvy vyzkoušet všechno, spíš bych doporučila vybrat si 2-3 hlavní zóny nebo atrakce a ty si užít naplno. Dětem u vchodu pořiďte určitě náramky, na které napíšete své telefonní číslo a jejich jméno, budete pak klidnější :) A i kdyby bylo 30 stupňů ve stínu už od rána, vezměte si raději tenisky nebo uzavřené sandály, jinak si prolézání atrakcí tolik neužijete a hrozí i zranění.

Botanicus

Botanicus se nachází v malé, ale malebné obci Ostrá (okres Nymburk). Možná znáte Botanicus jako značku přírodní kosmetiky, což je správně a také zde naleznete obchůdek, kde se můžete při odchodu zásobit jejich mýdly, krémy i různými přísadami do koupele. Botanicus ale navíc zhruba od konce dubna do konce září otevírá své úchvatné bylinné zahrady a společně s nimi i Centrum řemesel.

Centrum řemesel je koncipované jako středověká vesnička - s kamennou dlažbou (opět si raději vezměte pevné boty) a půvabnými dřevěnými domky, ve kterých si za místní měnu groše (1 groš = 10 Kč) můžete vyzkoušet více jak 15 tradičních řemesel. Láká vás naučit se plést košíky, vyrobit si ruční papír nebo si na něj na tiskařském lisu vytisknout iniciálku a dozdobit jí inkoustem a husím brkem? Chtěli jste si vyzkoušet rýžovat zlato a pak si vyrazit minci nebo třeba ukovat podkovu pro štěstí? Nebo vás víc baví zdobit perníčky, vyrábět svíčky a ručně tvarovaná mýdlíčka? To je jen zlomek toho, co centrum řemesel v areálu Botanicus nabízí!

Když vás pak přemůže únava, můžete si zajít na oběd do místní Hodovny s masivními dubovými stoly a lavicemi, lustry se svícemi a znaky tradičních cechů na stěnách. Nebo navštívit palačinkárnu, kde vám podle tradiční keltské receptury připraví výtečné palačinky s marmeládou a tvarohem nebo špenátem, servírované na masivním dřevěném prkénku.

K mé nejoblíbenější části ale patří jednoznačně návštěva zahrad. Těch je celkem 18 a nudit se zde nebudou dospělí, ani děti! V Bílé zahradě si budete připadat skoro jako na zámku, v té Klášterní naopak jako ve staré Anglii a Orientální zahrada vás svým klidem přenese do vzdálené Asie. Děti bude bavit přírodní bludiště i mini zoo s hospodářskými zvířaty. Můžete jim ukázat, jak se pěstuje zelenina a bylinky, jak se chovají včely a nechybí ani naučné Arboretum Dagmar a Václava Havlových, které sem bylo přesunuto ze zámeckého parku v Lánech.

Proč vás to bude bavit: Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus vás dokážou zabavit hravě na celý den. V sobotu tu bývá pravidelný kejklířský, hudební nebo divadelní program. Všechna řemesla si můžete nejen projít a dozvědět se o jejich historii, ale navíc si je za drobný poplatek i vlastnoručně vyzkoušet a své výrobky si pak odnést domů na památku. Komplex 18 zahrad je jako stvořený k chůzi naboso a najde si v něm něco zajímavého opravdu každý. A při cestě domů se můžete ještě zastavit v obchůdku s přírodní kosmetikou a potěšit třeba i své blízké.

Fajnpark

Fajnpark se nachází v Chlumci nad Cidlinou a se svými 11 hektary plochy patří mezi největší zábavní park ve východních Čechách. Nadneseně je Fajnpark kombinací Mirakula a Botanicu, protože kombinuje jak zábavu, tak naučné prvky, o originalitu atrakcí ale není ani tady nouze.

Na začátku je určitě nejlepší počkat si na místní vláček, který jezdí zdarma každých pár minut a proveze vás okružní cestou po celém areálu. Můžete si tak udělat skvělou představu téměř o všem, co se ve Fajnparku nabízí a podle toho pak naplánovat svou návštěvu. A že je opět z čeho vybírat - koupání, klouzání, prolézání, skákání, jen na těchto atrakcích byste dokázali strávit několik hodin.

Fajnpark má ale v záloze mnohem zajímavější atrakce - u nás patří mezi nejoblíbenější malé městečko s nejméně 15 různými plastovými domečky, kde si přijdou na své kluci i holky. Dále naučný Dinoprales, kdy procházíte lesními cestičkami obklopenými hýbajícími se dinosaury všech velikostí a Hmyzákov, kde si můžete s dětmi prohlédnout různé brouky v nadživotní velikosti. Já miluji Bosov, zhruba 800m dlouhou stezku, kterou si můžete celou projít naboso postupně přes trávu a kameny, až po chladivý potůček a super jemný písek.

Děti baví i vodní či vzduchová děla, kdy střílí buď po sobě anebo na balónky a rozličná autíčka v podobě místního autodromu nebo jízdy na Safari. Občerstvení se zde od loňského roku zlepšilo, ale i tak počítejte primárně s nabídkou smažených jídel, burgerů a hotdogů.

Fajnpark nabízí dokonce i malé 10D kino. Filmy v kině trvají obvykle okolo pěti minut a střídají se témata jako dinosauří výprava, vodní sporty nebo třeba lyžování. Sednete si do speciální sedačky, která se s vámi během filmu posouvá, naklání nebo vibruje, nasadíte si 3D brýle a připravte se i na jemnou páru nebo vodní mlhu, která na vás čas od času může odněkud vystříknout. Kino je zdarma, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že není úplně pro každého. Kombinace tmy, 3D brýlí a šokujících prvků není úplně vhodná pro nejmenší děti a sama jsem se párkrát bála, co přijde, třeba při výpravě mezi dinosaury, která vedla i podzemními jeskyněmi.

Proč vás to bude bavit: Fajnpark je opravdu fajn :) a plní snad všechna dětská přání. Od skákání a klouzání, přes lesní prolézačky a přírodní hudební nástroje, autíčka, která větší děti zvládnou řídit samy, střílečky a kino, ale i naučné stezky a samozřejmě také mini zoo, kde si děti mohou vlézt do výběhu ke zvířátkům a nakrmit je. Dospělé bude bavit rozmanitost atrakcí, relaxační zóny s lehátky a posezením pod stromy, naučné stezky a Bosov, který nabízí opravdu příjemnou procházku zdravou nejen pro nohy, ale i celé tělo.

Fotky z Fajnparku bohužel zůstaly ve starém mobilu :( Pokud se jej tedy rozhodnete navštívit, můžete své fotky vložit do komentářů pod článkem jako inspiraci pro další čtenáře!

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek :)

#tipynavýletysdětmi #Mirakulum #Botanicus #Fajnpark #nejlepšípalačinky #tvořenísdětmi #levandule #kosmetikazlevandule #přírodníkosmetika

© 2020 by Pruhované léto. Proudly created with Wix.com