Minut čtení: 10

Domácí wellness inspirované saunovými světy

Nedávno jsem navštívila svůj oblíbený německý saunový svět a strávila skoro celý den jen v ručníku. Střídala jsem 97 stupňů horka s 15 stupni chladu bazénu. Inhalovala bylinky a vydechovala stresy minulých týdnů. Dívala se na ohromný ametyst v páře a pak zavírala oči na vyhřívaném lehátku. Plula jsem na hladině solného bazénu a poslouchala podvodní hudbu. A účastnila se speciálních saunových rituálů. Protože přesně o tom je saunový svět – zažít ho všemi smysly…

 

Vždycky když pak jedu domů, říkám si, proč si takový den vlastně nedopřejeme častěji. Jasně, není to zrovna nejlevnější koníček. Ale pár hodin v saunovém světě vydá svou lehkostí a intenzitou za několik dnů dovolené.

 

Když se dívám na různé návody, jak si udělat domácí wellness nebo spa day, většinou se všechny zaměřují na to, jakou masku si dát na pleť a na vlasy, jak si udělat správně manikúru a pedikúru a podobně. I když jsou to všechno procedury, které mám moc ráda, takový návod dnes úplně nečekejte.

 

Domácí wellness inspirované saunovými světy je v mém podání plné hýčkání bez povinností. 🙂 Zaměřuje se opravdu na všechny smysly, které často přetěžujeme a vychází ze saunových rituálů, které mají očistit tělo i ducha…

 

1) Očista a prokrvení

 

Každé wellness by mělo začínat očistou, která připraví tělo na další procedury a hloubkovou relaxaci.

 

Můžete si napustit horkou vanu s voňavou šumivou bombou. Nebo do teplé vody rozpustit několik hrstí epsomské soli, která vyniká svým vysokým obsahem hořčíku a pomáhá tak svaly detoxikovat a více uvolnit. Přidejte hrst bylinek nebo jejich odvar a na chvíli prostě jen zavřete oči a zkuste se soustředit na své tělo ponořené do vody, svůj dech a vůně, které vás obklopují…

 

Místo horké vany můžete svou očistu začít i běžnou sprchou. Pro někoho je sprcha mnohem příjemnější a milejší i tím, že proudy vody jemně masírují svaly a působí jako příjemná masáž třeba i na zatuhlou šíji, krk a ramena – oblasti, které stresem nejvíce přetěžujeme.

 

Když začínám sprchou, ráda střídám po chvíli její teploty, podobně jako kdybych se v lázních procházela po Kneippově chodníku. Kneippovy bazénky mají svá pravidla – s jakou frekvencí střídat teplou a ledovou vodu, jak dlouho ve které fázi vydržet i třeba jak vysoko zvedat kolena. V domácích podmínkách se řídím hlavně tím, co je mi příjemné. A střídám teplou a studenou vodu, kterou si sprchuji nohy až po kolena, několikrát po sobě.

 

 

Po očistě a prohřátí pokožky následuje peeling. Moc ráda si vyrábím vlastní peelingy, jejichž složení jsem se naučila míchat právě podle těch v saunových světech.

 

Úplně totiž stačí smíchat několik lžiček soli s čímkoliv, co vám krásně voní. Ať už je to hrst oblíbených sušených bylinek jako levandule (ta má navíc masážní účinky sama o sobě), máta, meduňka nebo heřmánek, nebo rovnou pár kapek oblíbeného éterického oleje. U olejíčků si jen dejte pozor, zda se smí používat neředěné rovnou na kůži nebo ne. V každém případě pleti jen prospějete, když přidáte i trochu rostlinného oleje, například olivového nebo kokosového.

 

Moje oblíbené kombinace peelingu, který si můžete snadno vyrobit sami doma:

  • sůl, sušená levandule, trocha olivového oleje a pár kapek mandarinkového éterického oleje
  • sůl, sušená máta, trocha olivového oleje a nastrouhaná citrónová kůra / citrusový éterický olej
  • mletá káva a kokosový olej (káva je výborná na prokrvení a ještě vás nabudí svou vůní)

 

Solný peeling se v saunových světech provádí obvykle v páře a můžete si s ním namasírovat celé tělo, vyjma obličeje a citlivých oblastí. Krásně obrousí nohy i lokty a přispěje k celkové detoxikaci buněk. Jen buďte opatrní s olejíčky, abyste ve sprše neuklouzli!

 

2) Péče o tělo a ducha

 

Když je pokožka očištěná a prokrvená, je připravená ideálně přijímat další péči.

 

Péči o tělo ráda volím tak, aby mi voněla, byla příjemná svým složením a strukturou. Pokud jste si napustili vanu a máte v koupelně ještě dost horko, můžete k pěstění pokožky použít klidně přírodní med. Stejně jako v sauně během speciálních saunových rituálů, kdy se med nanese na prohřátou pokožku, zlehka vmasíruje a pak nechá teplem vniknout hluboko do kůže. Nejen, že krásně voní, ale současně i detoxikuje buňky a kůži vyživuje.

 

 

Pro domácí podmínky jsem si oblíbila úžasnou masážní kostku Ponio „Pofoukám ti bolístku“. Ta je totiž přímo určená pro masáž unavených a bolavých svalů.

 

Masážní kostka Ponio nádherně voní po hřebíčku, špetce skořice a pomerančích, skoro jako medvědí pracny nebo dobrý svařák. 🙂 Příjemná je i do ruky a má po stranách jemné drážky, jak z košíčku na muffin, kterými se pokožka masíruje. Základem je přitom kakaové a bambucké máslo, takže při kontaktu s kůží jemně taje a dobře klouže.

 

Ráda si s masážní kostkou přejíždím po nohách od kotníků až směrem k pasu a pak po rukách od prstů až po ramena. Másla a silice v masážní kostce se přitom pěkně uvolňují a v kombinaci s předchozím peelingem zanechají svaly příjemně prokrvené, provoněné a zrelaxované.

 

Tím pro mě nastává fáze péče o svůj vnitřní blahobyt. Jak v sauně, tak i doma nedám dopustit na šálek dobrého bylinkového čaje (bylinky prostě miluji 🙂 ). Doma jsem si oblíbila kombinaci sušeného heřmánku a jedné snítky levandule, která mi chutná v teplé i ledové variantě.

 

Horkou či chlazenou mám ráda i kombinaci máty, meduňky a citrónu. Obě kombinace jsou příjemné na psychiku a dobré pro zažívání, které s ní úzce souvisí.

 

 

Ráda zkouším i speciálně namíchané kombinace čajů, které mají relaxační, detoxikační, nebo jinak blahodárné účinky. V rámci jarní očisty jsem si oblíbila německý Teatox Pure Beauty čaj, který je v 100% bio kvalitě.

 

V základu směs obsahuje bílý čaj, který je opravdu jemný a v nejvyšší kvalitě, a doplňuje ho vybranou kombinací bylin, koření a překvapivě mrkve! Čaj má svými účinky napomáhat jemné detoxikaci a odvodnění a přispívat tak i ke zdravější pleti, pokožce a vlasům. Pro můj soukromý wellness den jako dělaný. 🙂

 

Čaj pro lepší účinky kombinuji ještě s kapslemi Pravájá „Krása“. Pravájá je ryze česká značka, která určitě stojí za povšimnutí. Oslavuje svými produkty totiž ženskou sílu a podstatu, elementy, které potřebujeme vnímat ve všech svých rolích – partnerky, maminky, kolegyně, kamarádky, hospodyňky a všeho dalšího, co se od nás očekává každý den se 100% výkonem.

 

Je hezké najít značku, která oslavuje ženu, její energii a přirozenou krásu a vymýšlí své produkty tak, aby to vše jen podtrhly. Alespoň tak na mě osobně značka Pravájá působí.

 

Multivitamín Krása s tím jde ruku v ruce a baví mě jak jeho účinky, které se projevily už po dvou týdnech užívání. Tak i jednoduché balení a zpráva, kterou v sobě nese pokaždé, když po něm sáhnu: „Pravá já – Krása“, není to hezká mantra pro každý den? 🙂

 

3) Hluboká relaxace

 

Se šálkem dobrého čaje v ruce pro mě začíná poslední fáze – hluboká relaxace.

 

Když jsem v saunovém ráji, ráda se v téhle chvíli natáhnu na lehátko v županu a na chvíli si zdřímnu. Někdy se jen dívám chvíli z okna a pozoruji okolní krajinu, nebe, mraky, ptáky… všechny ty věci a živly, na které v běžném životě zapomínáme, které ale skvěle fungují pro odpočinek a vyčištění hlavy.

 

V domácích podmínkách pak dělám cokoliv, na co mám zrovna čas a náladu. Někdy se také natáhnu, dám si něco dobrého jako kousek čokolády nebo hrst plnou oříšků a prostě jen odpočívám. Najdu si rozečtený časopis nebo knihu anebo si pustím relaxační hudbu a nechám svoje myšlenky na chvíli volně plynout.

 

Jsou i dny, kdy mi domácí wellness dá tolik energie, že se jdu hned do něčeho s chutí pustit. Přerovnám si šatník, aby mě bavilo se každé ráno oblékat, uklidím si kosmetický stolek, abych měla víc inspirace o sebe pečovat anebo se jdu projít ven.

 

A ty nejlepší nápady na články na blog vznikají hlavně s čistou hlavou. 🙂

 

4) Péče o pleť

 

Když jsem v sauně, o pleť obličeje většinou pečuji až úplně nakonec před odchodem domů.

 

Samozřejmě, že do sauny nechodím namalovaná a většinou vyrazím nenalíčená už z domova (sluneční brýle to jistí 😉 ). V průběhu saunování nechávám svou pleť dýchat a vylučovat pocením přirozeně toxiny a nečistoty, takže ji mezi jednotlivými rituály maximálně oplachuji vlažnou vodou pro osvěžení.

 

Před odchodem domů ale nikdy nezapomenu na finální péči, aby pleť, vystavená během dne střídání teplot a vlhkosti, venku netrpěla.

 

Vždycky s sebou proto vozím tonikum, které pleť zklidní, sjednotí a obnoví její přirozené pH a pak krém. Když jedu ze saunového světa rovnou domu, volím pečující variantu. Když se mám objevit ještě někde mezi lidmi, tak raději tu tónovanou, v podobě kvalitního BB krému.

 

V domácích podmínkách je vše samozřejmě jednodušší, takže v rámci péče o pleť můžete přidat ještě svou oblíbenou pleťovou masku, bylinnou napářku a kvalitní sérum.

 

 

V běžné péči o pleť jsem si v poslední době úplně zamilovala polskou přírodní kosmetiku Resibo. Ač jsem obvykle k polským produktům mírně skeptická, tady mě na první dobrou zaujaly úžasné obaly a flakony výrobků. A jsem ráda, že jsem na svůj první instinkt dala, protože produkty absolutně předčily moje očekávání.

 

Více než 96% přírodní složení, zajímavé ingredience a výtažky a snadná odbouratelnost v životním prostředí. To jsou atributy, na které opravdu slyším a které v péči o pleť posouvají kvalitní přírodní kosmetiku o mnoho úrovní výše než tu běžnou „chemickou“, kterou koupíte v drogeriích.

 

Resibo hydratační toner na pleť mě úplně dostal svou vůní. Ta s nadsázkou působí, jako kdybyste vymačkali čerstvou šťávu z listů a květů a smísili jí s rosou. 🙂 Je svěží, lehký, má nemastnou texturu, která se dobře vsákne, takže nelepí a pleť opticky okamžitě zklidňuje a sjednocuje.

 

Mám ráda, když jsou tonika s rozprašovačem, protože je tak můžu nanášet přímo na pleť. Přijde mi to mnohem víc osvěžující, než tonikum kapat na vatový tampónek a pak až přikládat na pleť. Rozprašovač by v tomhle případě mohl být o něco jemnější, to je ale v podstatě moje jediná výtka k produktu.

 

Resibo ochranný pleťový krém proti vnějším vlivům městského prostředí mě uchvátil úplně stejně jako toner. Dávkuje se pomocí malé pumpičky, takže je zamezeno přístupu bakterií dovnitř krému (jako tomu bývá u krémů v kelímku) a tím se dá ušetřit na konzervantech. Navíc je takové dávkování úsporné – čistě na obličej mi stačí jen půl pumpnutí, celá dávka pak vystačí i na krk a dekolt.

 

Konzistence krému je lehká, jemná, krásně se vstřebává a na pleti dělá sametový povrch, ale přirozeným způsobem (neobsahuje silikony ani jinou chemii, která dělá stejný efekt u konvenční kosmetiky). Mrzí mě, že neobsahuje žádný SPF ochranný faktor, protože na ten si potrpím v průběhu celého roku.

 

Je to ale moje jediná výtka a s krémem jsem jinak spokojená natolik, že ho i navzdory jeho hlavnímu účelu „ochrana proti vnějším vlivům městského prostředí“ používám i na noc. Kdo by se totiž nechtěl vzbouzet se svěží a hladkou pletí. 🙂

 

Baví vás Pruhované léto? Přihlaste se do newsletteru a už vám neunikne žádný článek. Anebo mě sledujte na Instagramu pro různorodou dávku inspirace.

 

Tento článek vznikl i za laskavé podpory společnosti NuSpring. V NuSpring mi dali možnost vybrat si několik produktů podle svého uvážení a byl to docela boj. 🙂 Tak širokou nabídku jsem totiž ještě u žádného českého e-shopu neviděla. Můžete vybírat z produktů přírodní kosmetiky, ekodrogerie, líčení, zdraví a zdravých potravin, potřeb do ekologické domácnosti, pro bezobalové nakupování, mazlíčky, děti i muže. 🙂 Spolupráce jako tato mě tak opravdu těšila a pomáhá mi dál vést svůj blog. Výběr produktů a všechny názory, hodnocení a texty jsou vždy moje. Odkazy uvedené v článku jsou pouze pro snazší vyhledávání produktů a jejich prodejem mi neplyne žádná provize.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *