• Katka

Filmové tipy na dlouhé zimní večery

Čím víc je venku zima a sychravo, tím víc toužím po domácím hygge - milé, útulné, hřejivé atmosféře, ze které přímo sálá vřelost a pohodlí. Přirozeně mám najednou větší touhu spát, jíst hřejivá jídla, vařit si rovnou celé konvičky čaje a tak nějak se víc chumlat a relaxovat. A k tomu všemu pro mě patří i dobrý film nebo seriál. Takový, který mě baví i po několikáté, který mě současně něčím obohatí a posune zase o kousek dál na životní cestě. Tipy na komedii roku tedy úplně nečekejte :)

Filmové tipy na dlouhé zimní večery

The True Cost

The True Cost

Začnu možná hned tím nejtěžším kalibrem, ale tenhle film by měli pouštět už snad na středních školách.

The True Cost, tedy pravá cena, ukazuje zákulisí módního průmyslu z mnoha stran, o kterých jsem neměla ani tušení.

Že jsou koncoví dělníci - výrobci oblečení a bot poměrně hodně vykořisťovaní a pracují často v nehumánních podmínkách, už dnes není tabu. Tušíte ale, proč bio bavlna není jen další snobárnou pro všechny bio nadšence nebo proč už není kabelka z pravé kůže úplně známkou luxusu?

Tolik jsme si zvykli, že si můžeme hned koupit prakticky cokoliv a kdekoliv, že se ani nepídíme po tom, jak je to vlastně všechno možné. Kupujeme si haldy oblečení a bot, ideálně ve slevě, jen proto, že se nám líbí. A když se brzy obnosí anebo hned seperou, neděláme si z toho ani moc těžkou hlavu, protože už jsme je stejně dávno nahradili kupou dalších kousků. A pak ráno stojíme před totálně narvanou skříní a máme pocit, že vlastně nemáme pořádně nic na sebe.

Je to zakletý kruh a společnosti jako Primark, H&M, Zara, C&A a mnohé další na něm krásně vydělávají, aniž by náležitě ocenili ty, kteří jim to vše dovolí.

The True Cost je dokumentární film natočený takovým způsobem, že vás na začátku vtáhne a nepustí až do konce. Možná z něj budete lehce rozladěni, ale určitě stojí za to. Na ČSFD má krásných 81 %.

Tanečník / Dancer

Dancer

Tanečník / Dancer je strhující film pro umělecké duše i lidi se silným životním příběhem.

Sergei Polunin, historicky nejmladší sólista Královského baletu v Londýně, umí být jak křehký a nenápadný, tak i absolutně charismatický a nepřehlédnutelný. A není se čemu divit, když většinu života strávil pod tlakem rodiny a toho, co se od něj očekává, versus všeho, čím by sám chtěl být, kdyby někdy měl svobodnou volbu a moc nad svým životem.

Absolutně ryzí a autentický dokument vás nechá nahlédnout hluboko do jeho komplikované duše. Co uděláte, když se dostanete na absolutní vrchol a zjistíte, že vůbec není takový, jaký jste čekali? Když si přijdete jako vězeň ve vlastním těle a seknout se vším není řešení?

Tanečník je poutavý, dojemný a hluboký životní příběh i pro ty, kterým se balet nelíbí. A právem získal 87 % na ČSFD.

Coco

Coco

Zřídka se mi stane, že by mě nadchl dětský animák, ale Coco si mě absolutně získalo a klidně se na něj budu s dcerkou koukat i po tisícáté.

Po všech těch filmech jako Ledové království, Popelka, Zvonilka, Rebelka apod. je konečně hrdinou také kluk, co řeší mnohem zajímavější témata než svatbu v 16 letech, hledání toho pravého anebo sexy šaty.

Navíc krásně zpívá, je roztomilý, vcelku slušně vychovaný a má talent, na kterém maká a chce si jej ve své rodině prosadit. Jako rodič i divák nemám co vytknout :)

A to grafické pojetí! Mexické prostředí, živé barvy i ve světě mrtvých ve stylu sugar skulls a mile obyčejné obličeje i celková vizáž jednotlivých postaviček spolu tvoří opravdu výjimečný vizuální celek.

Přidejte k tomu originální a zajímavý příběh a není se čemu divit, že má Coco na kontě Oscara i Zlatý globus za Nejlepší animovaný film a Nejlepší originální píseň. Na ČSFD získal 87 %.

Malý princ / The Little Prince

Je Malý princ knížka pro děti nebo pro dospělé? To je odvěký boj, který doma vedeme a nikdy se asi neshodneme.

Stejně tak rozporuplně působí i film Malý princ, který je zasazený do moderního prostředí a hlavní roli v něm ztvárňuje holčička!

Ale jak kdysi geniálně napsal sám Exupéry: "Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné." Nesrovnávejte tedy film s jeho knižní předlohou, ani se nenechte odradit jeho navenek nesouvisející hlavní dějovou linií. Nechte jej na sebe působit jako celek a určitě si z něj odnesete nějaké osobní moudro, stejně jako z knížky.

Pro mě osobně film Malý princ hezky zachytil mnoho nešvarů dnešní doby - přílišný tlak a přenášení vlastních ambicí z rodičů na děti, nekonečné hodiny strávené v práci na úkor dětí a rodiny, osamělost starých lidí i jejich důležitost v životě dětí. A na konci jsem brečela!

Ano, tohle není úplně animák pro děti. Ale život taky vždycky není jen zábava. Na ČSFD má Malý princ krásných 81 %.

The Crown

The Crown

Můj "bonusový tip" na závěr je seriál The Crown z dílny Netflix.

Dvě minisérie po 10 dílech ze života britské královny od její korunovace, až po narození všech čtyř dětí nejdou ani tolik po historii, jako spíš po výrazných osobnostech. A na ty v The Crown opravdu není nouze!

Sama královna Elisabeth II., její manžel princ Philip nebo třeba Winston Churchill. Mají charisma, mají svou hlavu a možná vás naučí něco víc o vás samotných než sami o sobě.

A to umělecké ztvárnění! Opravdu se klaním před Petrem Morganem a kameramany, protože takhle vizuálně hezky natočený seriál jsem už opravdu dlouho neviděla. Na ČSFD získal právem 90 % a 38. místo v žebříčku nejlepších seriálů.

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek :)

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše