• Katka

Filmové tipy na dlouhé zimní večery

Čím víc je venku zima a sychravo, tím víc toužím po domácím hygge - milé, útulné, hřejivé atmosféře, ze které přímo sálá vřelost a pohodlí. Přirozeně mám najednou větší touhu spát, jíst hřejivá jídla, vařit si rovnou celé konvičky čaje a tak nějak se víc chumlat a relaxovat. A k tomu všemu pro mě patří i dobrý film nebo seriál. Takový, který mě baví i po několikáté, který mě současně něčím obohatí a posune zase o kousek dál na životní cestě. Tipy na komedii roku tedy úplně nečekejte :)

The True Cost

Začnu možná hned tím nejtěžším kalibrem, ale tenhle film by měli pouštět už snad na středních školách.

The True Cost, tedy pravá cena, ukazuje zákulisí módního průmyslu z mnoha stran, o kterých jsem neměla ani tušení.

Že jsou koncoví dělníci - výrobci oblečení a bot poměrně hodně vykořisťovaní a pracují často v nehumánních podmínkách, už dnes není tabu. Tušíte ale, proč bio bavlna není jen další snobárnou pro všechny bio nadšence nebo proč už není kabelka z pravé kůže úplně známkou luxusu?

Tolik jsme si zvykli, že si můžeme hned koupit prakticky cokoliv a kdekoliv, že se ani nepídíme po tom, jak je to vlastně všechno možné. Kupujeme si haldy oblečení a bot, ideálně ve slevě, jen proto, že se nám líbí. A když se brzy obnosí anebo hned seperou, neděláme si z toho ani moc těžkou hlavu, protože už jsme je stejně dávno nahradili kupou dalších kousků. A pak ráno stojíme před totálně narvanou skříní a máme pocit, že vlastně nemáme pořádně nic na sebe.

Je to zakletý kruh a společnosti jako Primark, H&M, Zara, C&A a mnohé další na něm krásně vydělávají, aniž by náležitě ocenili ty, kteří jim to vše dovolí.

The True Cost je dokumentární film natočený takovým způsobem, že vás na začátku vtáhne a nepustí až do konce. Možná z něj budete lehce rozladěni, ale určitě stojí za to. Na ČSFD má krásných 81 %.

Tanečník / Dancer

Tanečník / Dancer je strhující film pro umělecké duše i lidi se silným životním příběhem.

Sergei Polunin, historicky nejmladší sólista Královského baletu v Londýně, umí být jak křehký a nenápadný, tak i absolutně charismatický a nepřehlédnutelný. A není se čemu divit, když většinu života strávil pod tlakem rodiny a toho, co se od něj očekává, versus všeho, čím by sám chtěl být, kdyby někdy měl svobodnou volbu a moc nad svým životem.

Absolutně ryzí a autentický dokument vás nechá nahlédnout hluboko do jeho komplikované duše. Co uděláte, když se dostanete na absolutní vrchol a zjistíte, že vůbec není takový, jaký jste čekali? Když si přijdete jako vězeň ve vlastním těle a seknout se vším není řešení?

Tanečník je poutavý, dojemný a hluboký životní příběh i pro ty, kterým se balet nelíbí. A právem získal 87 % na ČSFD.

Coco

Zřídka se mi stane, že by mě nadchl dětský animák, ale Coco si mě absolutně získalo a klidně se na něj budu s dcerkou koukat i po tisícáté.

Po všech těch filmech jako Ledové království, Popelka, Zvonilka, Rebelka apod. je konečně hrdinou také kluk, co řeší mnohem zajímavější témata než svatbu v 16 letech, hledání toho pravého anebo sexy šaty.

Navíc krásně zpívá, je roztomilý, vcelku slušně vychovaný a má talent, na kterém maká a chce si jej ve své rodině prosadit. Jako rodič i divák nemám co vytknout :)

A to grafické pojetí! Mexické prostředí, živé barvy i ve světě mrtvých ve stylu sugar skulls a mile obyčejné obličeje i celková vizáž jednotlivých postaviček spolu tvoří opravdu výjimečný vizuální celek.

Přidejte k tomu originální a zajímavý příběh a není se čemu divit, že má Coco na kontě Oscara i Zlatý globus za Nejlepší animovaný film a Nejlepší originální píseň. Na ČSFD získal 87 %.

Malý princ / The Little Prince

Je Malý princ knížka pro děti nebo pro dospělé? To je odvěký boj, který doma vedeme a nikdy se asi neshodneme.

Stejně tak rozporuplně působí i film Malý princ, který je zasazený do moderního prostředí a hlavní roli v něm ztvárňuje holčička!

Ale jak kdysi geniálně napsal sám Exupéry: "Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné." Nesrovnávejte tedy film s jeho knižní předlohou, ani se nenechte odradit jeho navenek nesouvisející hlavní dějovou linií. Nechte jej na sebe působit jako celek a určitě si z něj odnesete nějaké osobní moudro, stejně jako z knížky.

Pro mě osobně film Malý princ hezky zachytil mnoho nešvarů dnešní doby - přílišný tlak a přenášení vlastních ambicí z rodičů na děti, nekonečné hodiny strávené v práci na úkor dětí a rodiny, osamělost starých lidí i jejich důležitost v životě dětí. A na konci jsem brečela!

Ano, tohle není úplně animák pro děti. Ale život taky vždycky není jen zábava. Na ČSFD má Malý princ krásných 81 %.

The Crown

Můj "bonusový tip" na závěr je seriál The Crown z dílny Netflix.

Dvě minisérie po 10 dílech ze života britské královny od její korunovace, až po narození všech čtyř dětí nejdou ani tolik po historii, jako spíš po výrazných osobnostech. A na ty v The Crown opravdu není nouze!

Sama královna Elisabeth II., její manžel princ Philip nebo třeba Winston Churchill. Mají charisma, mají svou hlavu a možná vás naučí něco víc o vás samotných než sami o sobě.

A to umělecké ztvárnění! Opravdu se klaním před Petrem Morganem a kameramany, protože takhle vizuálně hezky natočený seriál jsem už opravdu dlouho neviděla. Na ČSFD získal právem 90 % a 38. místo v žebříčku nejlepších seriálů.

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek :)

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

© 2020 by Pruhované léto. Proudly created with Wix.com