Minut čtení: 5

Nejkrásnější advent a Vánoce s dětmi

Když se přiblíží prosinec, přijdu si sama na chvíli jako malé dítě. Miluji totiž celou tu předvánoční atmosféru! Všechny ty svařáčky a vánoční kafíčka s extra porcí šlehačky navrch, zdobení a tvoření svátečních dekorací, rozsvěcování stromečků spojené s ujídáním cukroví a zpěvy místních sborů i světýlka v oknech cizích lidí. Od té doby, co mám malou dcerku, prožívám tohle období možná ještě o něco víc. A hlavně se jí snažím naučit, že advent a těšení se na Vánoce není hlavně kvůli všem dárečkům pod stromkem, ale právě kvůli té neopakovatelné atmosféře a zážitkům, které jí doprovází.

 

Tak svařáček do ruky a jdeme na to. 🙂

 

Netradiční adventní kalendář

 

 

Celé těšení pro mě osobně začíná ve chvíli, kdy ze skříně vytáhnu papírové domečky, abych z nich po roce opět poskládala kouzelnou adventní vesničku.

 

Domečky jsem koupila před 3 lety na Tchibo, když dcerka začala vnímat své první Vánoce, ale byla ještě dost malá na to, abych jí ládovala každý den čokoládou.

 

Takhle do domečků poschovávám malé dárečky jako třeba zimní tiskátka, vykrajovátka na cukroví, které pak společně pečeme, zimní ponožky nebo punčocháčky, sponečky, dětské kapesníčky, drobné sladkosti, ozdoby, kterými pak může sama nazdobit stromeček a omalovánky se zimní nebo vánoční tématikou.

 

 

​​Vloni jsem jí do domečků schovávala i různé materiály na zimní tvoření, jako černý papír a bílou pastelku, vatičky a lepidlo na výrobu sněhuláka a další.

 

Pokud vám to přijde moc materiální, jsou i další alternativní způsoby, jak dětem přiblížit čekání na Štědrý večer – do domečků můžete schovávat třeba křížaly, ovoce a oříšky, nebo sloky vánočních koled, které se tak s dětmi budete postupně učit zpívat.

 

Jako hezký nápad mi přijdou i drobné úkoly a podněty psané rukou na papíru, třeba „zapal dnes s maminkou první adventní svíčku“ nebo „pomoz mamince upéct perníčky“.

 

A pokud nechcete shánět domečky (já je miluju doma i jako dekoraci na schodech), můžete použít třeba papírové pytlíky, které nazdobíte tiskátky, ušít si malé látkové sáčky anebo v případě úkolů na papíru jen ovázat ruličky hezkou stužkou a očíslovat je.

 

Nejlepší inspirací je pro mě vždy Pinterest.

 

Vánoční příběhy a knížky

 

 

Dlouho jsem hledala knížku, která by hezkým způsobem popisovala Vánoce a přitom bavila i malé děti.

 

I když se s takovými knížkami v poslední době doslova roztrhl pytel, stejně mě málokterá skutečně zaujala. Buď vůbec nepasovala k českému prostředí, nebo měla moc dlouhé příběhy nebo byla naopak na můj vkus moc nábožensky zaměřená.

 

Až letos mě ve výloze knihkupectví zaujala tato povedená kniha Narodil se Ježíšek od Fragmentu.

 

Narodil se Ježíšek sice nemá české autory, ale popisuje krátce a výstižně přesně ten klasický příběh, který znám sama od mala – jak Marie porodila v chlévě děťátko, zahřívali jej oslík s volem, tři králové jim donesli dary a anděl zvěstoval, že se v Betlémě na seně narodil malý Ježíšek.

 

To vše ve čtyřech krásně ilustrovaných sekcích a se 40 otevíracími okénky, za která dávám vydavatelství rozhodně plusové body.

 

Neznám totiž dítě, které by nebavilo otevírat okénka v knížkách a dcerka si knížku opravdu oblíbila natolik, že jí před spaním čteme teď snad obden.

 

A já se těším, že až se letos půjdeme na Štědrý den podívat k místnímu kostelu jako obvykle na živý betlém, už se jí vše v hlavičce lépe pospojuje.

 

Vánoční oblečení a doplňky

Někdo ho miluje, jinému přijde úplně zbytečné. Já rozhodně patřím do té první skupiny, i když jinak oblečení ve velkém už nenakupujeme. Pro mě osobně ale kouzlo Vánoc spočívá i v tom, že se ke štědrovečerní večeři a stromečku hezky oblečeme. A večerní „hygge“ usrkávání domácího svařáku nebo loupání horkých pečených kaštanů si zase neumím představit bez pořádně měkoučkých a hřejivých zimních ponožek. 🙂

 

Kultura na Vánoce

Možná je to klišé, ale advent a Vánoce mám neodmyslitelně spojené s Louskáčkem. Letos se na něj máme v plánu konečně vypravit s dcerkou i do divadla, ale každý rok jej pouštím buď jako hudební kulisu k pečení cukroví a tvoření vánoční výzdoby anebo jako balet na televizi přes YouTube. Na té hudbě je něco tak slavnostního a povznášejícího, že se opravdu líbí i maličkým dětem a mnozí dospělí jsou naopak překvapeni, že některé úryvky znají třeba z filmů nebo reklam.

 

Čím je dcerka větší (aktuálně jsou jí zrovna 4 roky), tím více kulturních akcí všichni společně podnikáme během adventu. Od slavnostních rozsvěcení stromečků na náměstí, přes koncerty sborů v kostele, až po různá divadélka a tematická vystoupení.

 

Letos jsme již byli na Nové scéně Národního divadla na představení Vánoce pana Sovy. To je takové milé, skoro školkové divadélko, komornějšího rázu, kdy si děti nafasují polštářek na sezení přímo pod pódiem a můžou se i interaktivně představení účastnit.

 

Mě se líbilo, že divadélko vysvětluje dětem hravou formou klasické vánoční tradice. Dcerka ocenila hravost představení. Akorát nás obě mrzelo, že je představení dost krátké – ani ne 40 minut a je konec.

 

Vánoční recepty

 

 

Kupovaný svařák i pečené kaštany na vánočně nazdobeném náměstí nebo adventních trzích jsou prima, ale stejně tak snadno si je můžete uvařit i doma a v ještě lepší kvalitě.

 

Pečené kaštany

Dlouho jsem jedlé kaštany připravovala v troubě, až jsem je jednou zkusila udělat v páře na pánvi a výsledek je mnohem lepší!

 

Kaštany opláchněte a ostrým nožem nařízněte v kulaté části buď do kříže, nebo alespoň „vejpůl“. Pak je vložte do vyšší pánve, podlijte trochou vody, přiklopte poklicí a nechte je vařit na mírný stupeň v páře. Trvá to zhruba 20 – 25 minut podle velikosti a čerstvosti kaštanů.

 

Když se vám voda během vaření odpaří, můžete jí kdykoliv dolít (ideálně horkou z konvice, jinak se doba vaření prodlouží). Takto připravené kaštany jsou krásně měkké a mnohem lépe se loupají, než ty podle klasického receptu na jedlé kaštany z trouby!

 

Domácí svařák

Recept na domácí svařené víno je také úplně jednoduchý, když víte, jaké koření si sami namíchat. Já používám na cca 0,5 litru vína 1 celý svitek skořice, 8 – 10 hřebíčků podle velikosti a kousek hvězdičky badyánu. Víno s kořením nechám několik minut probublávat, pak jej dochutím cukrem nebo medem, špetkou mleté skořice a někdy přidám i šťávu z půlky pomeranče pro zajímavější aroma.

 

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *