• Katka

Svačiny do školy na celý týden

Dcerka sice ještě není školačka. Během léta jsem jí ale chystala svačiny na každý den, kdy byla na příměstském táboře. A tak jsem si své kreace fotila, abych aspoň něčím usnadnila nástup do škol a školek rodičům malých dětí :) Všechny svačiny jsou poskládané zvlášť na dopoledne a odpoledne jednoho dne a měly by bez problému vydržet v teple. Nechybí ani varianta pro "líné" alias zaneprázdněné rodiče ;)

svaciny do skoly na cely tyden
Protože ráno dělá den a dobrá svačina drží školáka na nohou :)

Pondělí

Dopolední svačina (sovička): italský toast s máslem a mortadellou překrojený na trojúhelníky, rajče na čtvrtky, cornichonky (drobné nakládané okurečky).


Italský toastový chleba kupujeme na Košík.cz, je úžasně voňavý, vláčný a s olivovým olejem. Mortadellu jsem měla přímo od Itala z farmářských trhů, ale zvolte libovolnou výraznější šunku nebo salám. Cornichonky kupujeme nejradši v Lidlu, sklenička stojí okolo 27 Kč.


Odpolední svačina (zelená krabička): polovina jablka, hrst kanadských borůvek, tyčinka ze sušeného ovoce (jablko, banány, třešně).


Tyčinky ze sušeného ovoce koupíte dnes už v jakékoliv zdravé výživě, marketu, ale běžně i v drogeriích. Tato je zrovna z Dm drogerie a stojí do 15 Kč. Doma jich máme vždy zásobu na výlety, do auta, do batůžku apod. Hezky zasytí a nejsou nacpané cukrem.

Úterý

Dopolední svačina (sovička): Loupák s máslem a domácí jahodovo-bezovou marmeládou, hrst kanadských borůvek.


Odpolední svačina (zelená krabička): polovina jablka, tentokrát navíc s mandlovým máslem (je vidět na dně krabičky pod jablkem), ovesná sušenka, tyčinka ze sušeného ovoce.


Ovesná sušenka je od Emco, v balení cca za 15 Kč najdete čtyři taková kolečka. Jsou bez palmového oleje a v příchutích, ze kterých si vybere asi každý. My měli jablko-skořice, pak mají oříškové a taky čokoládové. Ovocná tyčinka je tentokrát z brusinek, jablka a višní a je z Kauflandu. Jablko jsem doplnila o mandlové máslo, dcerka ho miluje a přidá jí zdravé tuky a proteiny. Skvělé mandlové máslo dělá Allnature, pořídíte ho ale i v Dm drogerii, on-line od firem jako Natu nebo Šufan a ve zdravých výživách.


Středa

Středa, to je svačina pro líné a také zaneprázdněné rodiče. Protože i takové dny jsou :)


Dopolední svačina (sovička): Dva sýry Babybell, slané krekry a rajčata.


Krekry jsem pořídila v italské prodejně. Mají skvělou velikost, ale pro děti jsou až dost chuťově výrazné (chutnají hodně po olivách a rozmarýnu). Nahradit je můžete jinými slanými krekry typu Zemanka, TUC, Telka apod. Sýr Babybell milují snad všechny děti, ale umí být dost drahý, takže ho kupujeme spíš jen v akci. Díky svému balení ve vosku a folii vydrží pěkně dlouho mimo ledničku.


Odpolední svačina: kapsička Sunárek s hotovým jídlem.


Tyhle kapsičky dcerka miluje i skoro v šesti letech a celá středeční svačinka byla taková vyloženě jí pro radost. Sunar dělá tyhle slané kapsičky asi ve 4 příchutích. Dcerka má nejradši špagety s boloňskou omáčkou a lasagně s hovězím masem. Mě přijde zajímavý i kuskus s kuřecím masem a zeleninou. Jedna kapsička stojí okolo 30 Kč a není jí vůbec potřeba skladovat v chladu. Vozíme je tak s sebou i na výlety a dlouhé cesty autem.


Čtvrtek

Dopolední svačina (sovička): italský toastový chleba (viz pondělí), kachní paštika s brusinkami, hrst sušených brusinek a pokrájená salátová okurka.


Dcerka brusinky miluje a mě přijdou jako dobrá forma zdravého mlsání i prevence před onemocněním močových cest, takže máme doma vždy nějaké v zásobě. Dobré mají v Lidlu, doplňuju je pak u nás v bezobalovém obchodě. Kachní paštika s brusinkami je z Albertu.


Odpolední svačina (zelená krabička): ovesná müsli srdíčka, zbytek kanadských borůvek.


Kanadské borůvky se v našich svačinách pro tento týden vyskytují už potřetí, jsou ale pořád z jedné 125g krabičky, kterou jsem koupila v Albertu. Borůvky jsou obvykle dražší a běžně vyjdou okolo 40 Kč. Když nám vystačí na tři svačinky a jsou nabité vitamíny, nepřijde mi to jako přemrštěná cena. I děti se těší na něco chutného a jablka a banány se rychle přejí ;) Nahradit je můžete určitě hroznovým vínem, pro děti bych se ale přimlouvala za bezpeckové hroznové víno. Müsli srdíčka jsou tentokrát také z Albertu. Podobná dělá i Semix, Emco a další a seženete je prakticky kdekoliv a třeba i čokoládové. Alternativně můžete použít stejné ovesné sušenky, jako v úterý.


Pátek

Pátek je malý svátek :) A také bývá kratší, než ostatní dny nabité kroužky a družinou. I u nás jsem tedy volila menší svačinu a plnou chutí dcerce vyloženě pro radost.


Dopolední svačina (sovička): Kobliha s marmeládou, sezónní ovoce (u nás polovina jablka a několik jahod).


Kobližka je z Marks&Spencer potravin, kde mají opravdu skvělé koblihy. V balení po čtyřech kusech vyjdou okolo 40 Kč. Není to málo, ale dají se jíst klidně tři dny a pořád chutnají dobře. Dětem určitě nekupujte ty nejlevnější koblihy z marketu za 3,90 Kč ;)


Odpolední svačina: tyčinka ze sušeného ovoce, tentokrát z jablka, jahod a třešní (Dm drogerie).Na závěr musí moje eko dušička dodat, že žádná ze svačin nebyla balená do igelitového pytlíku, ale krabiček, které lze večer snadno opláchnout a druhý den opět použít. Svačiny nejsou úplně bezobalové, ale vyprodukovali jsme minimum odpadu. Většina námi použitých obalů se dá totiž recyklovat. Ovoce a zeleninu používám hlavně sezónní.


Nejsem výživový poradce, takže svačinky výše berte jen jako chutnou inspiraci namísto obvyklého chleba s vysočinou nebo rohlíku s taveňákem ;) Čas od času něco dcerka nesnědla, ale to spíš proto, že byla porce moc velká nebo měli málo času na svačinu.


Všechny suroviny se dají snadno nakoupit týden i dva dopředu, takže v průběhu pracovního týdne nemusíte nic doplňovat.


Tak ať v pátek nevyhazujete z aktovky zelený chleba a rozmačkaný banán! :)

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše