• Katka

Virtuální umění v době koronavirové

Máte rádi umění? Pak by vás mohl zaujmout můj "kurátorský výběr" ze známých galerií i hudebních scén po celém světě, které se dokázaly rychle přizpůsobit současné koronavirové době a mají bohatou on-line nabídku. Tak kam dnes? :) Do pařížského Louvre, vídeňské Albertiny, londýnské Royal Albert Hall nebo...

Galerie


Louvre

Pařížský Louvre patří k těm, kteří ve virtuálním světe fungují opravdu skvěle. Jejich webové stránky můžete navštívit praktický každý den a vždy se dozvíte něco zajímavého.


Líbí se mi jejich "umělecké dílo dne" (Artwork of the Day), kdy každý den vyberou jednu věc ze svých sbírek a přiblíží jí krátkým příběhem a detailními informacemi.


Úžasná je Mona Lisa zblízka, kterou oceníte, i když jste Louvre navštívili a viděli ji na vlastní oči. Takhle zblízka na ni mohou totiž koukat nejspíš jen restaurátoři a jim podobní. Konečně žádné tlusté sklo a davy lidí před vámi, kteří si s ní chtějí hlavně pořídit selfie ;)


Vtipná jsou i videa pro děti "Jedna minuta v muzeu" (One Minute in a Museum), ve kterých se tři srandovní kreslené postavičky Rafael, Mona a Nabi zaměří vždy na jedno dílo a komentují ho opravdu s humorem a nadsázkou.


Albertina

Vídeňská Albertina patří k mým osobním láskám. Svého času jsem jezdila často služebně do Vídně a skoro nikdy si nenechala ujít příležitost k její návštěvě.


Albertina patří k menším galeriím, které často obměňují své výstavy a expozice. Pokud jejich stránky navštívíte několikrát během roku, vždy na vás bude nejspíš čekat něco nového. A jejich web je v češtině, takže se snadno zorientujete :)


Mezi mé nejmilejší kolekce patří ta na téma "Od Moneta po Picassa". Ale za prohlídku stojí určitě i samotný palác, ve kterém je galerie umístěna!


Hudba


Royal Albert Hall

Londýnská Royal Albert Hall patří k těm stánkům kultury, kde se rozhodli podporovat umělce i v této pro ně opravdu nelehké době. Několikrát do týdne tak streamují zhruba půlhodinová vystoupení umělců, zpěváků a hudebníků z různých žánrů v rámci své série "Royal Albert Home".


Pokud vám některé z vystoupení uteklo, můžete si ho na jejich stránkách pustit i zpětně.


Maksim Mrvica

Slibovala jsem svůj kurátorský výběr umění a tak nemůže chybět i jeden z mých čerstvých objevů - úžasný pianista Maksim Mrvica.


Maksim pochází z Chorvatska a na piano začal hrát až v 9 letech. Během války, kdy trávili s rodinou skoro čtyři roky schovaní ve sklepě, bylo prý piano jeho útěkem od reality. A tak hádám, že to je přesně ta doba, kdy se vypracoval na pianistu opravdu světového formátu.


Důkazem je i několik vlastních alb, které vydal a koncerty po celém světě v opravdu prestižních lokacích.


Vystoupení, na které bych se mohla dívat snad do nekonečna, a ze kterého mám pokaždé husí kůži, je kompilace hudby z Louskáčka s baletním vystoupením mého oblíbeného "enfant terrible" Sergeie Polunina.


Maksim má image rockové hvězdy a tak věřím, že osloví nejen dospělé, ale i mladší ročníky ;)


Poezie

Když se spojí mé dvě oblíbené bloggerky, může vzniknout i moderní poezie se zajímavým grafickým pojetím.


Obě dámy excelují v péči o domov a své rodiny, tak pokud vás současná doba "pod zámkem" už ubíjí, jejich video na téma "okolí" (Surroundings) bude milým připomenutím toho, že i péče o domácnost má své kouzlo.


A na závěr jeden umělecký tip vyloženě pro pobavení! Getty muzeum v Los Angeles vytvořilo výzvu, aby lidé ztvárnili klasická umělecká díla s tím, co mají doma a zpestřili si tak karanténu. Posuďte sami, kdo byl nejlepší :)


Štítky:

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

© 2020 by Pruhované léto. Proudly created with Wix.com