• Katka

Vybavení na kempování, cesty i chatu

Pokud rádi trávíte léto mimo domov, co jen to jde, a přitom chcete balit minimum věcí a být šetrní ke svému okolí, mám pro vás pár eko vychytávek na kemping, chalupu i třeba jen cestu autem.

vybavení na kempování, cesty i chatu

Ekologické nádobí

Asi všichni čas od času zastavíme na cestách v Mekáči, udělat dětem radost, nebo na pumpě, dotankovat "palivo" nejen do auta. Dáme si jídlo zabalené do spousty pytlíčků a krabiček, pití do kelímku na jedno použití, nafasujeme deset ubrousků a jedeme zase dál.


Ale to pravé dobrodružství začíná, když si doma nachystáme pár dobrot a pak je na cestách s chutí vybalíme. Opravdové české léto na cestách je pro mě kafe v termosce, svačina v ubrousku a miska sezónního ovoce. A všechno to chutná o něco líp, když člověk zastaví někde uprostřed polí a sedne si na kraj auta do kufru ;)


Když cestujeme, i když je to jen 2 hodiny ke tchyni, bereme si už automaticky něco malého k snědku s sebou. Manžel nakrájí ovoce do svačinové krabičky, dcerka si nasype křupky do své obrázkové přenosky a já chystám pití pro všechny do lahve a kafe pro sebe do termohrnku.


Jsou to maličkosti, které se nám tak vžily, že už nad nimi skoro ani nepřemýšlíme. A mají spoustu výhod - ušetříme, doma nezůstane nic hnít přes víkend a auto není na konci cesty plné odpadků.


Stejně tak na kempování a venkovní pikniky bereme vybavení, které máme trvale doma - piknikovou tašku s nádobím a chladícím prostorem a piknikovou deku, která má spodní část pogumovanou, aby nepropustila vlhkost.

vybavení na kemping

Teď máme nové dva objevy, které mě úplně nadchly:

 1. ekologické nádobí Balis

 2. voskovaný ubrousek Včelobal


Balis nabízí zajímavou alternativu pro všechny, kteří s sebou nechtějí vozit vlastní nádobí, ale také nechtějí vyhazovat haldy plastu. Jejich talířky a misky jsou vyrobené z cukrové třtiny a jsou tak po použití kompostovatelné. V nabídce mají i bambusové příbory a papírová brčka.


Včelobal je voskovaný ubrousek, který užijete nejen na cestách, ale i doma na mnoho způsobů. Nejen, že jsou opravdu krásné a z jejich vzorů si vyberou jak děti, tak třeba i sportovci, ale jsou zcela přírodní a opravdu multifunkční. Z vlastní zkušenosti můžu jmenovat nejméně tyto výhody:

 • lehce do něj zabalíte svačinu na cesty, jen pozor na velikost, kterou kupujete

 • zvládne i mokré jídlo jako třeba ovoce na kousky

 • je pevný, takže se dá tvarovat přesně podle svačiny třeba i dokulata

 • rozložený slouží místo talířku - v autě do něj padají drobky místo na sedačku a venku zakryje špinavý stůl, kládu nebo kámen, takže se najíte kdekoliv

 • po použití ho opláchnete vlažnou vodou a můžete znovu použít

 • doma s ním zakryjete talíř namísto potravinové fólie

 • když se začne trhat, spraví to ještě žehlička, vydrží tak nejméně 1 rok


Ekologická drogerie

I když bývají kempy vybavené a nemusíte ve většině případů vozit vlastní jar a houbičku, nepřijde mi to osobně dost hygienické. Nikdy nevíte, kdo, co a jakým způsobem tam myl před vámi...


Stejně tak na chatě, kam přijedete jen čas od času, může houbička na nádobí rychle zatuchnout. I když se nejedná o nákladné položky, přijde mi to jako zbytečný odpad.


A pak tu máme taky situace, kdy je potřeba si něco přemáchnout, opláchnout nebo poklidit.


Protože jsem velký zastánce ekodrogerie v domácnosti (přečtete si také moje články Co funguje na praní prádla a Co funguje na běžný úklid), nedá mi to ani na cestách...


Pro všechny tyhle účely mi přijde úžasný startovací balíček ekodrogerie Yellow&Blue. Za slušnou cenu pořídíte sadu hned 10 produktů, které jsou v praktických cestovních baleních. Ta si můžete po vypotřebování klidně znovu naplnit a používat dál... Navíc dostanete i brožurku s vysvětlivkami ke všem produktům a tipy na jejich použití.

startovací balíček Yellow&Blue

Jako vybavení na kemping i chatu jsem vybrala:

 • prací gel z mýdlových ořechů (v sadě je i prací prášek)

 • univerzální odmašťovač, který je koncentrovaný a po zředění s vodou v poměru 1:6 jde použít i jako náplň do ostřikovačů auta

 • gel na nádobí, který místo houbičky používám s kokosovým kartáčem na nádobí

Pokud jste nad ekodrogerií doteď jen přemýšleli, ale nemohli se odhodlat, je tahle sada pro vás jako stvořená. I já díky ní vyzkoušela produkty, které používám od jiných značek a protože jsem byla se vším bez výjimky spokojená, přijde mi startovací balíček Yellow&Blue jako zajímavý dárek pro kamarádku, která s eko drogerií zatím jen koketuje.


Cestovní balení kosmetiky

Kamkoliv jedu, snažím se s sebou brát vždy minimum věcí. A to platí i pro mojí rodinu (přečtěte si také moje články Minimalismus na cestách a Dětská přírodní kosmetika a kosmetická taštička).


Cestovat nalehko není vůbec těžké, když si navyknete používat produkty, které vám to umožní. Pro nás to je tuhé mýdlo a tuhý šampón, které můžeme používat klidně všichni tři i s dcerkou.


Vozíme je v praktické plechové přenosce, která slouží rovnou i jako krabička na mýdlo. Výborné jsou jako vybavení do kempu, tak i do příručního zavazadla v letadle, protože nezvyšujete objem tekutin, které máte povoleny k odbavení.

Teď v létě jsem si oblíbila i maličkou ochrannou tyčinku na opalování Butterbean Organics. Není sice na plošné používání jako opalovací krém, ale je kompaktní a dá se nosit klidně i po kapsách.


Tyčinku na opalování Butterbean Organics oceníte, když:

 • hledáte zdravou opalovací péči na cesty

 • máte malé děti a chcete používat jeden produkt pro všechny

 • hledáte BIO složení pro sebe a současně "čistou" kosmetiku i pro přírodu

 • jste zero waste nadšenci, obal tyčinky je totiž kompostovatelný


Nanáší se úplně snadno, nedělá skvrny na oblečení a vydrží údajně až 80 minut. Na přetření kůže i obličeje během výletu nebo sportu je opravdu jako dělaná!


Baví vás Pruhované léto? Přihlašte se k odběru newsletteru na úvodní stránce blogu a už vám neunikne žádný článek :) Můžete mě také sledovat na Instagramu pro různorodou dávku inspirace.


* Tento příspěvek vznikl i za laskavé podpory společnosti NuSpring, kteří mi dali možnost vybrat si úžasné ekologické produkty z jejich skutečně nabitého e-shopu. Spolupráce jako tato mě opravdu těší a pomáhá mi dál vést svůj blog. Všechny názory a hodnocení jsou moje vlastní. Linky uvedené v textu slouží pouze pro vaši snazší orientaci a neplyne mi z nich žádná provize. Pokud jste stejní nadšenci do přírodní kosmetiky a ekologického života jako já, ponořte se do hluboké nabídky NuSpringu a udělejte si také něčím radost ;)


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše