• Katka

Hygge - nejlepší návod na domácí pohodu

Nedávno jsem si uvědomila, že nejradši v zimě trávím čas sama se sebou. A se svojí nejbližší rodinou. Není to nic proti mým přátelům, se kterými teď odkládám většinu setkání až na jaro. Je to spíš moje touha po absolutním klidu a ničím nerušené pohodě. Dánské hygge je přesně návodem na takové domácí štěstí. A tak si uvařte hrnek kakaa a pojďte se naladit mými zimními "chumlacími" tipy na pohodu.


1) Světlo a teplo

Když je venku dlouho pošmourno, mlhy střídá inverze, místo sněžení prší a celkově je skoro pořád tma, je potřeba udělat si z domova už na pohled příjemné útočiště.


Svíčky, lucerničky, světýlka v teplé žluté barvě doma i na zahradě. Měkké světlo ze stojící lampy za oblíbeným křeslem, gaučem nebo u postele. Některé věci vnímáme možné i jen podvědomě, ale vyvolávají v nás klidné a harmonické pocity, i když je venku vše studené a nehostinné.


Vytvořte si světelné ostrůvky v hlavních místnostech, kde trávíte nejvíc času a příjemně si k tomu zatopte. V zimě není potřeba topit na trenýrkovou teplotu a pak se na jaře divit nad účtem za plyn nebo elektřinu. Domácí pohodu navodí i měkké a hřejivé materiály oblečení, jako pletené legíny, dlouhé volné svetry a oblíbené tlusté ponožky.


2) Comfort food

Comfort food je jídlo, které nám i v břiše navodí pocit jako v pokojíčku. Pro někoho jsou to smetanové omáčky, pro jiného obrovský hrnek plný kafe nebo křupavé sušenky polité čokoládou.


Vybavte si svá oblíbená jídla z dětství a připravte je pro sebe a svou rodinu. Nebo zavolejte mamince, že o víkendu přijedete na nedělní oběd ;)


Pokud rádi vaříte, koukněte na recepty na moje nejmilejší comfort jídla, která u nás mají vždy úspěch - pomalu dušené hovězí s bramborovou kaší, poctivá horká čokoláda a francouzské rilletes (kousky masa s cibulí, jablky a divokým kořením dušené pomalu v sádle).


3) Domácí program na večer

Jsou dny, kdy volný čas trávím nejraději jen sama se sebou. Udělám si bylinkový čaj, domácí svařák nebo naliju skleničku Cinzana a relaxuju po svém. Čtu si, udělám si domácí manikúru, pleťové lázně, nebo jen koukám z okna. Cokoliv, na co mám zrovna náladu...


Pokud máte rádi wellness a procedury, které k němu patří, koukněte, jak snadné je vytvořit si domácí wellness inspirované saunovými světy.


Jestli hledáte tip na zajímavou knížku, která vás třeba posune zase o kousek dál na své životní cestě, můžu doporučit své nejmilejší inspirativní knihy pro osobní rozvoj.


A pokud je vaší nejmilejší večerní zábavou televize, mám i pár filmových tipů na zimní večery. Jen varuji, že jsou to spíš filmové tipy pro náročné :)


Zima je pro mě obdobím zastavení se. Hlubšího zamyšlení se nad vším, čemu nemám tolik času věnovat pozornost v energickém jaře nebo nabitém létě. A také meditačním obdobím a hledáním nových možností pro svůj lidský i ženský vývoj.


Hezkým průvodcem mi v poslední době byla kniha 30 chic days od Fiony Ferris, která mě nabila dlouhodobou inspirací na malé kroky k hezčímu životu. Její tipy jsem vám přelouskala postupně na svém blogu v článku Jak být chic - 30 denní výzva, určitě ale můžu doporučit přečíst si i originál v plném znění :)


A co udělá v zimě radost vám? Dejte mi vědět prostřednictvím soukromé zprávy a nejlepší tipy zveřejním na svém Instagramu :)


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše